KAŽDÝ MONOPOL JE ŠPATNÝ, U ARBITRÁŽÍ DVOJNÁSOB

Každý monopol je špatný, u arbitráží dvojnásob

Má-li se zlepšit pověst rozhodčího řízení v Česku, je nezbytné zrušit monopol fakticky jediného rozhodčího soudu zřízeného zákonem. Když budeme pátrat po aktuální neoblíbenosti arbitrážních řízení na veřejné scéně a potažmo i v právnickém stavu, vidíme prvoplánově jenom jednu příčinu. Arbitrážní řízení ve spotřebitelských věcech, které mediálně vyrobilo tisíce nešťastných dlužníků v neoprávněných sporech v dluhových pastích. Jenže i když v tomto směru - jako v politice - jsou rozhodující dojmy, domnívám se, že problém leží jinde. Rozhodčí řízení je přinejmenším u části právnické veřejnosti neoblíbené proto, že namísto propagovaných výhod rychlosti, neformálnosti a „spravedlivého uchopení věci“ mají z arbitráží v Česku pocit přesně opačný.

 

Je více než smutné, když takové informace šíří magazín, jehož proklamovaným cílem by mělo být šíření rad a informací o právu, právních předpisech a právním prostředí, bez toho, že by si je ověřil. 

Stačilo by přečít si pár prafragrafů několika zákonů, aby zjistil, že nálezy vydávají jednotliví rozhodci, byť na hlavičkových papírech jednotlivých, konkrétně 3 (slovy tří) ze zákona zřízených rozhodčích soudů.

Možná by nebylo od věci si popřípaděobstarat  pár informací o tom, jak to fungovalo, když rozhodčí nálezy vydával prakticky každý, kdo uměl psát a podepsat se. Pokud by autor shora uvedené poznámky skutečně usiloval o návrat do podobného stavu, šlo by v tom spatřovat důvod k emigraci.

(c) L. Vostárek